Kevätkausi 2017

KK = kausikorttisarjan konsertti
LP = konsertissa on toiminnallinen lapsiparkki 3–12-vuotiaille (6/8 €)

KK LP Pe 13.1. klo 19.00
Olari Elts, kapellimestari
Olli Mustonen, piano
Enescu: Romanialainen rapsodia nro 1
Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4

KK LP Pe 20.1. klo 19.00
Christopher Seaman, kapellimestari
Robert Cohen, sello
Tšaikovski: Poloneesi oopperasta Jevgeni Onegin
Dvořák: Sellokonsertto
Elgar: Sinfonia nro 1

Su 29.1. klo 15
Faunien iltapäivä
Martinů: Kolme madrigaalia
Poulenc: Sekstetto puhaltimille ja pianolle
Kaipainen: Jousikvartetto nro 7

Ti 7.2. klo 18
Musiikkisatuja-lastenkonsertti
Andres Kaljuste, kapellimestari
Aimo Räsänen, kertoja
Prokofjev: Pekka ja susi
L. Mozart / Haydn: Leikkikalusinfonia

Pe 10.2. klo 18.30
Tampereen Oopperan ensi-ilta
Muut esitykset su 12.2., ke 15.2., la 18.2., ke 22.2. & la 25.2. viikonloppuisin klo 15, keskiviikkoisin klo 18.30
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Madetoja: Pohjalaisia
Tuotanto: Tampere-talo

Pe 17.2. klo 19
Faunien ilta
Beethoven: Pianotrio "Arkkiherttua"
Šostakovitš: Pianotrio nro 1
Brahms: Pianotrio nro 3

KK LP Pe 24.2. klo 19.00
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
R. Strauss: Metamorfooseja 23 soolojouselle
Schönberg: Kirkastettu yö

Su 26.2. klo 15
Faunien iltapäivä
Leclair: Sonaatti nro 3
Glazunov: Elegia
Carro: About Escher
Smetana: Jousikvartetto nro 1

KK LP Pe 3.3. klo 19.00
Hannu Lintu, kapellimestari
Pauliina Linnosaari, sopraano
Jaakko Kortekangas, basso
Polyteknikkojen kuoro, mieskuoro
Kaipainen: Sinfonia nro 4
(Teksti: Dante Alighieri)

KK LP Pe 10.3. klo 19.00
Benjamin Shwartz, kapellimestari
Javier Perianes, piano
Dvořák: Metsäkyyhky
Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 2
Dvořák: Sinfonia nro 5

KK LP Pe 17.3. klo 19.00
Mei-Ann Chen, kapellimestari
Jennifer Koh, viulu
Fanny Mendelssohn: Overture
Saariaho: Graal théâtre
Rahmaninov: Sinfonia nro 1

KK LP Pe 31.3. klo 19.00
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Ilari Angervo, alttoviulu
Wagner: Nürnbergin mestarilaulajat -alkusoitto
Whittall: The heaven that dwells so deep
Rott: Sinfonia nro 1

KK LP Pe 7.4. klo 19.00
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Sibelius: Metsänhaltijatar
Mahler: Sinfonia nro 5

Su 9.4. klo 15
Faunien iltapäivä
Saint-Saëns: Cavatine
Prokofjev: Jousikvartetto nro 2
Dvořák: Pianokvartetto nro 2

KK LP To 13.4. klo 19.00
Kiirastorstain konsertti
Case Scaglione, kapellimestari
Suvi Väyrynen, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Niall Chorell, tenori
Markus Suihkonen, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Mozart: Requiem

KK LP Pe 21.4. klo 19.00
Michael Francis, kapellimestari
Alexandra Dariescu, piano
Barber: Medea's Meditation and Dance of Vengeance
Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta
Walton: Sinfonia nro 1

KK LP To 27.4. klo 19.00
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Valeriy Sokolov, viulu
Bartók: Viulukonsertto nro 2
Bartók: Ihmeellinen mandariini -sarja
Stravinsky: Tulilintu-sarja

La 29.4. & ma 1.5. klo 15.00
Varaslähtö vappuun & Vappukonsertti
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Klassisen musiikin kuplivia, keväisiä helmiä, mm. Sibeliuksen Kevätlaulu

LP To 4.5. & pe 5.5 klo 19
Tampereen pianokilpailu
Klaus Mäkelä, kapellimestari

Su 7.5. klo 15
Faunien iltapäivä
Piazzolla: Le grand tango
Frolov: Konserttifantasia George Gershwinin oopperan “Porgy ja Bess” teemoista
Bellon: Kvintetto vaskille
Ertamo: Magick, ke.

LP Su 14.5. klo 15
Äitienpäivän konsertti
Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari
Sibelius: Viulukonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 5

16.−25.5. Japanin-kiertue

LP Ke 7.6. klo 19.00
Tampereen Sävel
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Tommi Hakala, baritoni
Pirkanpojat, poikakuoro
Sympaatti, kuoro
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Madetoja: Kullervo
Kuula: Stabat Mater
Korpijaakko: Keihäitä, TF:n tilaus, ke.