Tampere Filharmonia: Ruusuritarin syleilyssä
26.9.2025
19.00 - 20.45
Tampere-talo Oy, Yliopistonkatu 55, 33100 Tampere
Virtuoosinen konsertto, nostalgisia valsseja ja moderni sointikylpy – kapellimestarilupaus Kristian Sallinen johtaa värikkään konsertin, jonka solistina loistaa sellisti Senja Rummukainen.
Kristian Sallinen, kapellimestari
Senja Rummukainen, sello
Magnus Lindberg: Konsertto orkesterille
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1
Richard Strauss: Sarja oopperasta Ruusuritari
Suomen tuorein kapellimestarilupaus Kristian Sallinen debytoi Tampere Filharmonian kausikorttisarjassa. Konsertin ohjelma on yhtä soittimellisuuden juhlaa: Magnus Lindbergin Konsertto orkesterille nostaa jokaisen muusikon valokeilaan – sekä yhdessä että yksitellen. Camille Saint-Saënsin ensimmäinen sellokonsertto puolestaan tunnetaan virtuoosien koetinkivenä. Sen näyttävät kuviot ja mieleenpainuvat melodiat taipuvat vain rautaisimpien sellistien sormissa – ja Senja Rummukainen on juuri sellainen. Euroopan vuonna 1910 villinnyt hittiooppera Ruusuritari vakiinnutti Richard Straussin maailman tunnetuimpien oopperasäveltäjien joukkoon. Nostalgialla silatun lemmentarinan parhaista paloista koottu konserttisarja tempaa kuulijat wieniläisvalssien pyörteisiin.
Kausikorttisarjan konsertti | sisältää väliajan | klo 18 Teokset tutuiksi
Syksyn ja koko kauden 2025/26 kausikortit tulevat myyntiin ti 20.5. klo 18.15. Yksittäislipunmyynti alkaa ma 26.5. klo 9.
Liput: perushinta 34 € / eläkeläiset 26 € / opiskelijat, työttömät ja varushenkilöt 16 € / alle 18-vuotiaat 10 €. Voit ostaa lippuja Tampere-talon lipunmyynnistä, Kulttuurimyymälä Aplodista ja osoitteesta Lippu.fi (Lippupisteen myyntikanavissa lipun hintaan lisätään palvelu- ja tilausmaksu sekä mahdolliset toimitus- ja maksutapamaksut).